۱۷ مطلب در مهر ۱۳۹۴ ثبت شده است

انسان های مدرن بیش از 80هزار سال پیش در شرق آسیا زندگی میکردند...

مطالعات در سکونتگاهی پیش از تاریخی ، در مرکز چین و بررسی چهل و هفت فسیل یافت شده و نتایج آزمایش های تعیین قدمت انجام شده روی آن ها نشان می دهد این فسیل ها که مربوط به گونه هموساپینس است در محدوده زمانی 120 هزار تا 80 هزار سال پیش در این محوطه زندگی می کرده اند...


فسیل های پیدا شده :

انسان های مدرن بیش از 80هزار سال پیش در شرق آسیا زندگی میکردند...


در پی انجام پروژه ای مطالعاتی در یک سکونتگاه پیش از تاریخی در چین که فعالیت های آن از سال 2013 آغاز شده بود ؛ مشخص شد که قدیمی ترین انسان گونه هوموساپینس از حدود 80 هزار سال پیش در منطقه شرق آسیا حضور داشته است .


در پی کشف شواهدی مبنی بر وجود اقامتگاه باستانی در یک غار واقع در کشور چین در آبان ماه سال 2013 میلادی ، تیمی از پژوهشگران به بررسی و مطالعه این غار پرداخته و هم اکنون پس از انجام دو سال تلاش ، تحقیق و کاوش ، نتایجی بسیار با ارزش از این پروژه منتشر شده است .


این غار باستانی که در منطقه دائو ژیان(Daoxian) واقع در استان هونان(Hunan Province) در مرکز چین واقع شده است ، در خود بقایای یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های انسان مدرن را برای ده ها  هزار سال محفوظ نگه داشته بود .


به اعتقاد باستان شناسان ، بر پایه فسیل های دندانی یافت شده در این غار ، نخستین گروه انسان های هوموساپینس که نسل امروزی بشر از این نژاد به شمار می رود ، در بازه زمانی قدیمی تر از 80 هزار سال پیش و برای نخستین بار وارد این منطقه از شرق آسیا شده اند .  لازم به توضیح است که در این غار و سکونتگاه باستانی ؛ بیش از چهل و هفت فسیل به دست آمده که نتایج آزمایش های تعیین قدمت انجام شده روی آن ها نشان می دهد این فسیل ها در محدوده زمانی 120 هزار تا 80 هزار سال پیش در این محوطه زندگی می کرده اند .


این مدارک به عنوان قدیمی ترین نشانه های قطعی از حضور انسان مدرن یا هوموساپینس ها در این منطقه به شمار می رود .


گفتنی است سرپرستی این تیم پژوهشی بر عهده یانگ ژیانگ ژین (Yang Xiongxin) معاون مرکز باستان شناسی منطقه دائو ژیان قرار داشته و تحقیقات مرتبط با این محوطه توسط موسسه باستان شناسی استان هو نان Institute of Archaeology of Hunan  در حال پیگیری است .در ادامه هم میتونید تصاویر این کاوش رو ببینید...


ادامه مطلب1

۰ نظر
Pr. Reza

یادآوری خاطرات قدیمی

کمی به گذشته خودتون برگردین و سعی کنین قدیمی ترین خاطره ی زندگیتون رو به یاد بیارید؟

چی هست؟

چند اتفاق و رویداد رو در ذهن دارید؛اما احتمالاً نمیتونین تشخیص بدید کدوم نسبت به یکی دیگه زودتر اتفاق افتاده و مجبور به کمک خواستن از والدین میشوید!


یادآوری خاطرات قدیمی


ساینس میگه برای بیشتر اشخاص بالغ قدیمی ترین سکانسی از زندگی شون رو که به خاطر میارن به بعد از سه و نیم سالگی آنها برمیگرده.


البته امکان داره ازینم بیشتر بتونین به گذشته تون سرک بکشین که این موضوع میتونه بستگی به سطح رشد قشر prefrontal1 و ساختمان hippocampus2 مغزتون در دوران کودکی داشته باشه.


فراموشی کودکی (Childhood Amnesia) به عدم توانایی به یادآوردن رویدادهای سال های اول زندگی اطلاق میشه که احتمالاً قبل از سه و نیم سالگی رو اکثراً به خاطر نمی آورند.

حالا در مورد شما چطوره؟

گفته میشه زن میتونه خاطرات قدیمی تری رو نسبت به مرد به خاطر بیاره.

به یاد آوردن قدیمی ترین خاطره زندگیتون و سن شما در آن زمان حتما میتونه برای شما و نزدیکانتون جالب باشه...پانویس:

1.prefrontal : قشر جلویی مغز،پیش مغز : برای دیدن عکس کلیک کنید.

2. hippocampusاَسبَک،هیپوکمپوس،هیپوکام یا هیپوکامپ

قسمتی از دستگاه کناره‌ای (سیستم لیمبیک) مغز است که مرکز یادگیری است.

اسبک از بخشهای مهم مغز پستانداران است.

اسبک مسئول حافظه دور است و پیش‌مغز را از آزموده‌های گذشته ما آگاه می‌کند.

این مجموعه خاطرات گذشته را به شکل کوتاه و یا دراز مدت حفظ می‌کند.

این ناحیه از مغز جزء اولین نواحی مغز است که در بیماری آلزایمر آسیب می‌بیند.

تصاویر اسبک رو میتونین توی لینک های زیر بینین:

عکس 1

عکس 2

عکس 3
بن مایه :
پژوهشگاه دانش

ویکیپدیا

۰ نظر
Pr. Reza

دید وارونه کودک؛چندی پس از تولد

بر اساس دیدگاه برخی پژوهشگران ، نوزادان تازه به دنیا آمده دنیا رو برای چند روز اول وارونه میبینند!!


این دیدگاه میگه: مغز یک نوزاد تازه متولد شده به اندازه کافی برای برگرداندن تصاویر پرورش نیافته و همین مسئله باعث داشتن دید وارونه میشه!!دید وارونه کودک؛چندی پس از تولدبن مایه:
تارنمای پژوهشگاه دانش

pregmed

۰ نظر
Pr. Reza

چرا چشم آبی...؟

چرا چشم آبی...؟


در ابتدا رنگ چشم همه انسانها قهوه ای بود!


تا اینکه بین شش تا ده هزار سال پیش در نزدیکی دریای سیاه فردی با میوتیشنی(جهش) در یک عنصر تنظیمی رویِ ژن HERC2(که باعث توقف بیان ژن OCA2 میشود)متولد شد.


این جهش باعث از دست دادن توانایی تولید رنگینه قهوه ای در چشم و آبی شدن چشم او شد.


به این ترتیب این نقیصه پرطرفدار در بین مردم به وجود اومد!


انسان های چشم آبی امروزی همه نسلی از او هستند!بن مایه:

Springer International Publishing AG

برگردان فارسی:

پژوهشگاه دانش

۰ نظر
Pr. Reza

بزرگترین کاتالوگ تنوع ژنتیکی انسان

بزرگترین کاتالوگ تنوع ژنتیکی انسان


برای پروژه 1000 ژنوم، محققان به بررسی ژنوم 2504 نفر از 26 جامعه در آفریقا، شرق و مرکز آسیا، اروپا و آمریکا پرداختند.


بزرگترین کاتالوگ تنوع ژنتیکی انسان


یک تیم بین‌المللی ازدانشمندان بزرگترین کاتالوگ جهان در مورد تفاوت‌های ژنومی میان انسان‌ها را تولید کرده‌اند که سرنخ‌های قدرتمندی را برای کمک به محققان در توضیح دلیل مستعد بودن برخی افراد در ابتلا به بیماری‌های مختلف ارائه می‌کند...


یان کوربل، مولف ارشد این تحقیق از آزمایشگاه زیست‌شناسی مولکولی اروپا در هایدلبرگ آلمان گفت: هیچ پژوهشی تاکنون به بررسی تنوع ساختاری ژنومی با این بازنمود وسیع از جمعیت سراسر جهان نپرداخته است.


در نهایت دانشمند حدود 88 میلیون منطقه در ژنوم انسان را شناسایی کردند که در میان انسان‌ها متغیر بوده و پایگاه داده‌ای را تاسیس کردند که به عنوان یک مرجع استاندارد برای چگونگی متفاوت بودن آرایش ژنومی مردم در جوامع سراسر جهان در دسترس پژوهشگران قرار گرفته است.


از میان بیش از 88 میلیون منطقه شناسایی شده، حدود 12 میلیون از انواع رایجی برخوردار بودند که احتمالا در بسیاری از جامع مشترک هستند.


این تحقیق نشان داد بزرگترین تنوع ژنومی در جوامع آفریقایی است که با شواهد سرچشمه گرفتن انسان‌ها در آفریقا و اینکه مهاجرت از آفریقا باعث ایجاد جوامع دیگر در سراسر جهان شده، سازگار است.


این کاتالوگ تعداد مناطق شناخته‌شده در ژنوم انسان را بیش از دوبرابر کرده و اکنون می‌تواند در طیف وسیعی از پژوهشهای زیست‌شناسی و پزشکی انسان مورد استفاده قرار گرفته و پایه یک درک جدید را از چگونگی مشارکت تفاوت‌های به ارث رسیده در DNA با خطر بیماری و واکنش به دارو ارائه کند.بن مایه :

http://www.nih.gov/news/health/sep2015/nhgri-30.htm

ایسنا

۰ نظر
Pr. Reza

چه مواد ضدعفونی کننده ای در برابر قارچ sporulating مؤثر هستند؟

چه مواد ضدعفونی کننده ای در برابر قارچ sporulating مؤثر هستند؟

چه مواد ضدعفونی کننده ای در برابر قارچ sporulating مؤثر هستند؟


برخی از مواد ضدعفونی کننده (به ویژه سفید کننده و یا ترکیبات چهارتایی) می توانند در کاهش تعداد هاگ ها مؤثر باشند ؛ اما قارچ به طور کامل از بین نمی رود .


تنها روش مطمئن برای کشتن هاگ ها اتوکلاو است .(برای آشنایی بیشتر با اتوکلاو کلیک کنید.)


اگر نگرانی درمورد آلودگی این ارگانیسم توسط هاگ ها(هاگ هایی که از ظرف کشت میکروب به بیرون منتشر شده اند) وجود دارد ، می توان با مرطوب کردن محیط کار به سفید کننده یا ترکیبات چهارتایی آن را پاکسازی کرد .


بن مایه:
ATCC Cell Biology
برگردان فارسی:
جـهـش
۰ نظر
Pr. Reza

اتوکلاو+مقاله

اتوکلاو(به انگلیسی: Autoclave)


برای استریل کردن ابزار پزشکی و آزمایشگاهی در فشار و دمای بالا و با استفاده از بخار آب می باشد.


همچنین از این وسیله در مواردی که برای انجام واکنش شیمیایی نیاز به دما و فشار بالا باشد استفاده می‌شود.


ابعاد این وسیله از اندازه آزمایشگاهی که معمولا به شکل یک استوانه دردار است تا ابعاد صنعتی که طول آن به ۵۰ فوت می رسد متغیر است.


این وسیله توسط میکروبیولوژیست فرانسوی چارلز چمبرلن در سال ۱۸۷۹ اختراع شد.


واژه اتوکلاو از ترکیب دو واژه (auto) در زبان یونانی به معنی خودکار و (clavis) در زبان لاتین به معنی کلید تشکیل شده است.چرخه استریلیزاسیون

مرحله 1: تزریق بخار به درون محفظه جکت جهت گرم شدن چمبر

مرحله 2: وکیوم متوالی چمبر اتوکلاو و تزریق بخار به درون آن جهت آماده سازی محتویات

مرحله 3: زمان نفوذ گرما به درون محتویات چمبر

مرحله 4: زمان نگهداری دمای تعیین شده جهت استریل

مرحله 5: زمان پایین آمدن دمای محفظه اتوکلاو و تخلیه (وکیوم) داخل چمبردانلود مقاله ها در ادامه ...

ادامه مطلب4

۰ نظر
Pr. Reza

مغز بزرگ بشر، نتیجه گوشتخواری اوست

مغز بزرگ بشر، نتیجه گوشتخواری اوست


مغز بزرگ بشر، نتیجه گوشتخواری اوست


شاید برای نخستین بار، توجهِ یک تحقیق بر روی این نظریه علمی استوار است که خوردن گیاهان و گوشت پخته شده، سهم اصلی در بزرگ شدن مغز انسان داشته است.

بر اساس تحقیق فوق، مغز انسان معاصر، حدود ۲۰ درصد از کالری بدن را مصرف می کند و این مقدار دو برابر اندازه ای است که سایر پستانداران نظیر گوریل لازم دارند.


در تحقیق مورد نظر ضمن محاسبات دقیق ریاضی، مقدار انرژی ناشی از فعالیت عصب های مغزی چندین پستاندار نزدیک به انسان محاسبه شده است.

محققین پی بردند همه آنهایی که بدن های بزرگتر دارند از مغز بزرگتر نیز برخوردار هستند ولی انسان، استثنایی را ایجاد کرده است که ناشی از بزرگی بیش از حد مغز وی نسبت به بدنش است.


گوریل ها با آنکه سه برابر هیکل انسان وزن دارند ولی از مغز کوچکتری برخوردار هستند.

گوریل ها ولی گیاهخوار هستند و برای آنکه انرژی روزانه لازم را تهیه کنند ناچارند ساعت های متمادی روز را صرف خوردن گیاهان خام کنند.


بر طبق محاسبات تیم دانشمندان ارژانتینی به رهبری دکتر متخصصِ عصب Suzana Herculano-Houzel از دانشگاه دولتی ریودوژانیرو، گوریل ها برای تامین انرژی مغزی برابر با انسان، به ۷۳۳ کالری بیشتر احتیاج دارند.

این مقدار در زندگی طبیعی آنها مساوی است با صرف ۲ ساعت بیشتر از وقت روزانه برای خوردن گیاهان است.

این در حالی است که گوریل ها، به خودی خود ۸۰ درصد از ۱۲ ساعت روشن در روز را صرف خوردن گیاهان می کنند.


محققین معتقدند انسان اولیه نیز اصلا شرائط لازم امنیتی و فیزیکی برای صرف بیشتر از ۹ ساعت از روز برای کسب انرژی را نداشته است.

دکتر سوزانا هرکولانا بر اساس اندازه گیری های دقیق، از جمله محاسبه مصرف دقیق مقدار انرژی که صرف عصب های مغزی می شود به این نتیجه رسیده است که انسان اولیه ناگزیر بود که به خوردن و پختن گوشت پناه ببرد.


او می افزاید: « با وجود آنکه برای انسان معاصر، امکان ادامه حیات از طریق مصرف گیاهان امکان پذیر است ولی وقتی انسان های اولیه با هیکل های کوچک ولی مغز بزرگتر پا به عرصه وجود گذاشتند اتکای تنها به گیاهان خام برای تامین انرژی، امکان ناپذیر بوده است. دستیابی به گیاه و گوشت پخته شده باعث شده است که مواد آلی و غذایی بیشتری در اختیار انسان قرار بگیرد و مشکل مغز پر مصرفش را حل کند.»Researchers from Brazil, led by Suzana Herculano-Houzel, a neuroscientist at the Federalبن مایه :

تارنمای ژنتیک پزشکی medical Genetics

۰ نظر
Pr. Reza

اینتگرین پروتئینهای سطح سلولی

اینتگرین ها، پروتئینهای سطح سلولی هستند که در اتصال سلول به ماتریکس خارج سلولی نقش دارند.


اینتگرین پروتئینهای سطح سلولی


اینتگرین‌ها همچنین به عنوان گیرنده‌هایی عمل می‌کنند که می‌توانند باعث فرستاده شدن پیام‌ها به درون سلول‌ها بشوند و موجب تنظیم ریخت سلول، مهاجرت سلول و همچنین چرخه سلول شوند.


اینتگرین‌ها بصورت هترودیمرهایی از زیرواحدهای آلفا و بتا هستند که در سطح سلول‌ها بیان می‌شوند. 


فیبرونکتین‌ها با اینتگرین پیوند می‌یابند.


در انسان اینتگرین‌های آلفا و بتا توسط چندین ژن بیان می‌شوند.بن مایه :

ژنتیک پزشکی medical Genetics

۰ نظر
Pr. Reza

قدم هایی در مسیر ساختن رحم مصنوعی

قدم هایی در مسیر ساختن رحم مصنوعی


قدم هایی در مسیر ساختن رحم مصنوعی


محققین ژاپنی در توکیو تکنیکی را توسعه دادند به نام EUFI — extrauterine fetal incubation که تقریبا همه مراحل و وسایل موجود در رحم را در لابراتوار گرد هم آورده است.


سرپرست این تحقیق دکتر متخصص زنان Yoshinori Kuwabara در دانشگاه توکیو، از ۱۰ سال پیش در پی دستیابی به پلاسنترای مصنوعی (جفت) است.


تجربیات پزشکی او در مورد کودکان زودرس او را به این ایده نزدیک کرده است که زمینه های تکنیکی برای ساختن یک رحم مصنوعی را نیز بپروراند.


در تحقیق جدید وی، درون یک محوطه شیمیایی، نظفه یک بز ( با پیوند بند ناف به خونِ اکسیژن افزوده شده) در محفظه ایی از مایع مصنوعی قرار داده شده است.


محوطه ایی که گرما و نسبت غلظت مشابه با رحم بزِ مادر دارد.


گروه محقق توانستند برای ۳ هفته بزبچه را در رحم مصنوعی نگه دارند ولی با مشکلات چرخش خون و غذا در محوطه لابراتوار مواجه شده اند و هنوز مسیر عملی دشواری هایی را در پیش رو دارد ولی آقای « کاوابارا» امیدوار است در آینده این تکنیک را برای حل مشکلات و خطرات ناشی از تولد بسیار زودرس کودکان بشر به کار ببرند.بن مایه :

ژنتیک پزشکی medical Genetics

۰ نظر
Pr. Reza