۳ مطلب در شهریور ۱۳۹۴ ثبت شده است

بدن انسان کنونی چه تفاوت‌هایی با اجدادش داشته است؟

بدن انسان کنونی چه تفاوت‌هایی با اجدادش داشته است؟


بدن انسان کنونی چه تفاوت‌هایی با اجدادش داشته است؟


محققان پس از بررسی فسیل‌های 430 هزار ساله دریافتند که بدن انسان در طول قرن‌ها حداقل چهار بار از نظر اندازه بدن و شکل اندام‌ها تغییر کرده است.


تعداد زیادی از محققان رشته انسان‌شناسی از دانشگاه بینگهامتون آمریکا با بررسی یک مجموعه عظیم از فسیل‌های مناطق شمالی اسپانیا، دریافتند که گونه انسان از زمان پیدایش و در جریان تکامل تاکنون چهار بار تغییرات کلی داشته است.


محققان معتقدند که مجموعه فسیل‌های انسان بدست آمده در محل کنونی از نظر تعداد و قدمت بهترین و کامل‌ترین نمونه موجود در دنیا است.


در بررسی‌های اولیه بر روی فسیل‌های 430 هزارساله مشخص شد که اجداد انسان‌ها دارای ویژگی‌های خاصی همچون قدبلند، بدن پهن و پر از ماهیچه و همچنین از نسبت مغز به وزن کمتری در مقایسه با نئاندرتال‌ها برخوردار بوده‌اند.


پروفسور "رولف کوآن"، متخصص انسان‌شناسی دانشگاه "بینگهامتون" اظهار کرد: در بررسی‌های انجام شده مشخص شد که استخوان پشت جمجمه انسان‌های اولیه در مرحله آغاز تکامل به سمت نئاندرتال‌ها بوده است.


وی در ادامه افزود: نکته قابل توجه، عدم تغییر شکل کلی اندام‌های بدن مانند سایر گونه‌ها است.


محققان با مقایسه فسیل‌های بدست آمده از محل کنونی با سایر فسیل‌های انسان، سیر تکاملی انسان را به چهار بخش تقسیم کردند(تصویر زیر)...


بدن انسان کنونی چه تفاوت‌هایی با اجدادش داشته است؟


آن‌ها معتقدند که فسیل‌های بدست آمده از شمال اسپانیا نشان‌دهنده مرحله سوم تکامل است.

در این مرحله قد انسان‌ها بلند و هیکل کاملا پهن و تنومند بوده است.


محققان در بررسی‌های انجام شده دریافتند که فسیل‌های بدست آمده از شمال اسپانیا نشان‌دهنده اندام کامل و شکل ظاهری نزدیک به نسل کنونی انسان‌های مدرن در طول یک میلیون سال گذشته است.بن مایه :

ScienceDaily

+

برگردان فارسی : ایسنا

۰ نظر
Pr. Reza

خطوط کف دست در سندرم داون

سندرم داون یا ترایزومی ۲۱


نام این سندرم از نام یک پزشک انگلیسی به نام «جان لانگزدان داون» گرفته شده‌است که برای اولین بار این سندرم را در سال ۱۸۶۶ توصیف نمود.


به طور معمول، هر کودک در زمان لقاح اطلاعات ژنتیکی خود را به وسیله 46 کروموزوم از والدین خود به ارث می برد: 23 کروموزم از مادر و 23 کرموزوم از پدر.


اما در اکثر موارد بروز سندرم داون، کودک یک کروموزم اضافه دریافت می کند و به جای 46 کروموزم، 47 کروموزم به او منتقل میشود.


این ماده اضافه ژنتیکی موجب تاخیر در رشد جسمانی و عقلانی کودک می شود.


یکی از شاه کلید های تشخیص سندرم داون وجود خط واحد در کف دست چپ و انگشت پنجم کوتاه و خمیده ( کلینوداکتیلی) می باشد.به خطوط کف دستان و کلینوداکتیلی در دو دست توجه کنید.


خطوط کف دست در سندرم داونبن مایه ها:

تارنمای ژنتیک پزشکی medical Genetics

+

http://www.handresearch.com

۰ نظر
Pr. Reza

دلفین باهوش

موسسه Marine Mammal Studies در میسیسیپی دلفین ها رو آموزش داده بود تا آشغالهایی رو که توی محل زندگیشون توی آب میفته پیش خودشون نگه دارند و زمانی که مربیشون میاد اون آشغالها رو با ماهی به عنوان غذا معامله کنند.

به این ترتیب اونا محیط شونو پاک نگه میداشتند.


دلفین باهوش


اما جالب تر اینجا بود که دلفینی به نام Kelly کاغذهای آشغال توی استخرشو زیر یک تخته سنگ قایم میکرد و هروقت مربی میومد یک تیکه کوچک شو پاره میکرد و میبرد تا ماهی بگیره و اینکارو ادامه میداد تا به این صورت بتونه ماهی بیشتری کاسب بشه!


اما زیرکی این دلفین به همینجا ختم نمیشه...


یه روز که یه پرنده رو از روی استخر گرفت و پنهان کرد تا مربی ها بیان.


ازونجایی که این یه پرنده بزرگ بود مربی ها تعداد زیادی ماهی بهش دادند.


یه ایده جدید به ذهن Kelly رسید!


اون دفعه بعد، ماهی آخری رو نخورد و اونو برد بازم زیر تخته سنگ مخفی کرد.


وقتی مربی ها نبودن اون پنهانی ماهی رو میاورد روی آب تا بتونه یک پرنده شکار کنه و با دادن اون پرنده به مربی ها به ماهی های بیشتری برسه!!!


اینجاست که میگن دلفین یه حیوان باهوشه که طولانی ترین حافظه رو هم بین حیوانات داره...بن مایه:

گاردین

تارنمای D.N.A

۰ نظر
Pr. Reza