بر اساس اعلام اتحادیه بین‌المللی شیمی محض و کاربردی (IUPAC)، عناصر شماره‌ی 113، 115، 117 و 118 با کسب معیارهای لازم به‌عنوان عناصری با خواص شیمیایی منحصربه‌فرد، شرایط لازم برای معرفی به‌عنوان عنصر مستقل را پیدا کردند و به‌این‌ترتیب اولین سری از عناصری لقب گرفتند که بعد از سال 2011 به جدول تناوبی اضافه می‌شوند.

این اکتشاف هفتمین ردیف ناقص جدول تناوبی را کامل می‌کند.


عناصر جدید جدول تناوبی


این عناصر دست‌ساز بشر که در گذشته وجود آن‌ها توسط مندلیف پیش‌بینی شده بود ولی به دلیل فقدان مدارک مستدل، مکان آن‌ها در جدول تناوبی خالی بود، در طی چند ما آینده نام‌گذاری خواهند شد.


عناصر 115، 117 و 118 توسط گروهی مشترک از دانشمندان موسسه‌ی تحقیقات هسته‌ای دوبنا در روسیه و آزمایشگاه ملی لاورنس لیورمور در کالیفرنیا کشف شدند.


تیم آمریکایی-روسی ادعا می‌کنند که عنصر شماره 113 را نیز آن‌ها کشف کرده‌اند، ولی موسسه‌ی IUPAC (آیوپاک) این اکتشاف را به نام گروهی از محققان موسسه‌ی ریکن ژاپن به ثبت رسانده است.


به‌این‌ترتیب عنصر شماره 113 اولین عنصری است که توسط محققان آسیایی به جدول مندلیف اضافه می‌شود.


شناسایی و کشف عناصر فوق سنگین به دلیل ناپایداری زیاد و تغییر ماهیت شیمیایی مداوم، بسیار سخت است ولی تحقیقات اخیر به کشف شرایطی که در آن طول عمر این عناصر اندکی بیشتر است، منجر شده که این مسئله امید دانشمندان برای کشف اسرار جزیره‌ی ثبات (گروهی از عناصر کشف نشده‌ی جدول مندلیف که همزمان فوق سنگین ناپایدار و پایدار هستند) را افزایش می‌دهد.


کاسوکه موریتا، سرپرست محققان ژاپنی کاشف عنصر شماره 113 با صدور بیانه‌ای اعلام کرد که گروه او به‌زودی برای کشف عنصر شمار 119 و محدوده‌ی پررمز و راز عناصر بعد از آن اقدام خواهند کرد.بن مایه :

شیمی و زندگی

ScienceNews